img

Szczeniak - nowy członek rodziny

Szczeniak w domu to wydarzenie prawie tak intensywne, jak pojawienie się noworodka. Nic dziwnego, w końcu i maleńkiego psa trzeba wychować – a jak wiemy, najważniejsze w wychowaniu jest rozpoczęcie od jak najwcześniejszego wieku. To, w jaki sposób się zaopiekujemy nowym domownikiem będzie miało znaczący wpływ na jego późniejszy charakter i osobowość.
Jakie pieski możemy zabierać do domu?
Przed ukończeniem 7 tygodnia życia przez szczeniaka, nie powinno zabierać się go od mamy. Pomimo tego, że ludzie uważają się za najlepszych treserów trzeba wiedzieć, że psia mama też ma ogromny wpływ na wychowanie maleństwa – zanim go zabierzemy, pozwólmy mu na przyjęcie pierwszych lekcji o życiu od swojej rodzicielki. Kiedy już nadejdzie ta chwila, w której będziemy mogli zabrać psa do siebie, trzeba go uważnie obejrzeć – czy ma prawidłowy zgryz, oczy, skórę sierść – ogólnie chodzi o ocenienie, w jakiej kondycji jest nasz mały przyjaciel. 
Pierwsza jazda samochodem
Pamiętajmy o tym, że pierwszy raz w samochodzie może być dla szczeniaka nie lada wyzwaniem. Bardzo często wymiotują, więc zaopatrzmy się w papierowe ręczniki lub torebki foliowe. Postarajmy się też, by piesek przed podróżą raczej nic nie jadł. Przewozimy szczeniaczka najlepiej w koszyku, przykrytego kocykiem lub ręcznikiem – warto też zabrać chociaż kawałek materiału z wcześniejszego legowiska malucha, aby ułatwić mu proces adaptacji w nowym otoczeniu.
Nowy dom
Wiadomo, że przez pierwsze kilka dni piesek może płakać i piszczeć – zarówno w ciągu dnia, jak i na pewno w czasie nocy. Nie ma w tym nic dziwnego, bo po prostu bardzo tęskni za dawnym domem, mamą i rodzeństwem. W nowym domu przygotujmy dla niego bezpieczne miejsce do spania, tak, by mógł w nim czuć się spokojnie. Trzeba również przygotować się na to, że kiedy piesek poczuje się swobodnie, rozpocznie mały remont w naszym mieszkaniu, dlatego lepiej pochować z niższych półek przedmioty, które ma w zasięgu. Polecamy schowanie butów do zamkniętych szafek. 
W nowym domu pozostaje nam obserwowanie pieska i analizowanie jego zachowań. Pomiędzy 4 a 5 miesiącem życia szczeniaczek będzie wymieniał zęby z mlecznych na stałe, więc zapewne będzie bardziej skory do gryzienia wszystkiego wokół. Nie wyszarpujmy mu jednak przedmiotów z pyszczka, a spokojnym ruchem wyjmijmy je. Nie zapominajmy również o pochwałach i pieszczotach, zabawach i spędzaniem czasu z pieskiem. 
Miłość!
Oprócz podążania za kalendarzem szczepień oraz kontrolnych wizytach u weterynarza, pamiętajmy o tym, że podobnie jak w wychowaniu człowieka – w wychowaniu psa najważniejsza jest miłość. I dużo cierpliwości. Nie krzyczmy na zwierzę, ale mówmy stanowczym głosem – pod żadnym pozorem też go nie bijmy. Traktujmy je jak malutkie dziecko, które dopiero co uczy się świata i szuka granic.

Zobacz również