img

Socjalizacja psa w nowym otoczeniu

W pierwszych miesiącach życia psa kluczowym dla niego elementem jest odpowiednie wychowanie. To, w jaki sposób będziemy go traktować i wyznaczać granice, będzie miało decydujący wpływ na jego przyszłe życie, osobowość i charakter. Okres ten nazywa się fachowo socjalizacją, ponieważ w jego czasie szczeniak uczy się nowego świata, kontaktuje się z otoczeniem, rozwija swoje zdolności społeczne, uczy się wzorców zachowania i wszystkich reguł, jakie obowiązują w jego środowisku.
Szczeniak to obserwator
Najważniejsza faza socjalizacji kończy się na początku piątego miesiąca życia pieska. Może nas to zdziwi, ale szczeniaki należą do świetnych obserwatorów otoczenia i już od pierwszej chwili spędzonej w naszym domu uczą się czego im wolno, a co jest zabranianie. To jest właśnie najlepszy czas na rozpoczęcie wychowywania szczeniaka.
Rola matki-psa w życiu szczeniaka
Pomimo tego, że zazwyczaj odbiera się szczeniaka od matki w około 7 tygodniu jego życia, najnowsze badania sugerują, że optymalnym momentem byłoby odczekanie od 12 albo nawet 16 tygodnia życia. W tym bowiem czasie w naturze matki usamodzielniają swoje dzieci. Nie bagatelizujmy roli, jaką spełnia mama-pies dla swoich dzieci – to nie tylko maszyna do karmienia. Matki uczą swoje dzieci pierwszych lekcji o życiu, co jest niezwykle ważne – szczeniaki obserwując matki uczą się pewnych wzorców zachowań oraz tego, w jaki sposób komunikować się ze światem. Mama-pies również bawi się ze swoimi dziećmi i, co zaskakujące – kontroluje je podczas zabaw! Jeśli zobaczy, że jej stadko zbytnio się rozbrykało albo zaczyna się między sobą kłócić, bez zastanowienia im po prostu przerywa!
Co powinno wiedzieć szczenię o życiu do 6 miesiąca?
Sześciomiesięczny szczeniak to już duże psisko! Zaczyna być młodym, dojrzewającym psem, więc wypada, żeby już coś wiedziało o zasadach otoczenia, w jakim się wychowuje. Jako właściciel powinieneś zapewnić mu:
- poznawanie nowych ludzi, w tym ważne jest, by poznawane towarzystwo było jak najbardziej zróżnicowane wiekowo. Małe dzieci, starsi ludzie – ci poruszający się na rolkach, na rowerze, albo o lasce. 
- poznać inne przyjaźnie nastawione psy (również w różnym wieku i o różnej płci, rasie),
- poznawać nowe miejsca, parki, sklepy, przystanki autobusowe, mieszkania Twoich znajomych,
- odwiedzić przynajmniej raz weterynarza! To bardzo istotne, im wcześniej przyzwyczaimy naszego psa do kontroli u lekarza weterynarii, tym łatwiej nam będzie później go do tego namówić, aby się nie bał ani nie był agresywny,
- poznawać różne dźwięki, zarówno te ciche, jak i te głośne,
- poznawać różne rodzaje podłoża, nie tylko dywan, chodnik i trawnik pod blokiem,
- o ile to możliwe, jeździć z nim samochodem albo środkami komunikacji miejskiej.

Zobacz również