img

Czy warto pójść z psem na szkolenie?

Na pewno nie raz jako właściciel trudnej rasy psa zadawałeś sobie pytanie, czy warto wybrać się z nim na szkolenie, a jeśli tak, to jakie wybrać. Oferta psich szkoleń rośnie z dnia na dzień, bo coraz więcej osób widzi w tym sposób na biznes. No właśnie, jak odróżnić tresera z prawdziwego zdarzenia od zwykłego przedsiębiorcy? Wszystko zależy od technik szkolenia, jakie są oferowane. W cenie są oczywiście doświadczeni instruktorzy, którzy mają za sobą lata praktyk i sukcesów zawodowych.
Czy każdy pies „nadaje się” do szkolenia?
Wiedzmy, że szkolenie psa zazwyczaj wygląda tak, że razem ze swoim psem idziemy do ośrodka szkoleniowego, a instruktor uczy zarówno nas prawidłowej techniki wydawania komend, a psa posłuszeństwa. Dlatego ważne jest, żebyś i Ty i Twój pies podczas szkolenia czuli się bezpiecznie i komfortowo. Właściciele inteligentnych i wrażliwych psów, powinniśmy raczej wybrać szkolenie krótsze, ale indywidualne, żeby pies nie znudził się ciągłym powtarzaniem komend. Szkolenia grupowe też mają swoje plusy, ale optymalna ilość psów to sześć, bo w innym wypadku sam instruktor nie da rady. Wybierając szkolenie, powinniśmy zwrócić uwagę na program, który powinien obejmować nie tylko naukę podstawowych komend, ale też inne ważne aspekty w wychowywaniu psa jak na przykład zasady pielęgnacji czy żywienie. Zajęcia teoretyczne dla właścicieli są również jak najbardziej wskazane. 
Jakie psy mogą uczęszczać na szkolenie?
Kluczowym elementem w wychowaniu każdego psa jest nauka zasad i reguł obowiązujących w danym otoczeniu już od najmłodszych lat. Dlatego na szkolenie można chodzić już z czteromiesięcznym szczeniaczkiem, ale trzeba pamiętać, że musi on mieć zrobione pierwsze szczepionki z kalendarza szczepień. Miejsce, w którym będzie odbywać się szkolenie musi być również bezpieczne i przystosowane do tresury tak małych piesków, ani żeby inne psy nie zagrażały bezpieczeństwu naszemu pupilowi. 
Pytaj
Poza wyjątkowo inteligentnymi psami, poleca się indywidualne zajęcia dla psów z różnymi problemami behawioralnymi. Istnieje nawet możliwość wysłania psa na tzw. Szkolenia stacjonarne, podczas których pies będzie mieszkał u swojego instruktora. Wcześniej jednak obejrzyjmy miejsce, do którego chcielibyśmy wysłać naszego psiaka – są oczywiście plusy szkoleń stacjonarnych, ale zdecydowanym minusem jest brak nauki więzi pomiędzy panem a psem. Nie przejmuj się tym, jeśli Twój pies nie będzie robił szybkich postępów w nauce – potrzeba dużo czasu i cierpliwości, żeby osiągnąć efekty. Tak jak z ludźmi – niektórzy uczą się bardzo szybko, a inni odstają od reszty. I nie ma w żadnej z tych opcji nic złego. Jeśli nie jesteś czegoś pewien – pytaj. Dobry instruktor odpowie Ci na wszystkie dręczące pytania. Poza tym, kto pyta, nie błądzi.

Zobacz również