img

Ciekawostki o psach

Pół żartem, pół serio – wszyscy kochamy obrazki kotów w Internecie. Badania amerykańskich naukowców wskazują nawet, że codzienne oglądanie śmiesznych zdjęć ze zwierzakami poprawia humor o kilkadziesiąt procent! Ponoć już po kilku minutach przeglądania zwierzęcych wygłupów, choćby nie wiem jakbyśmy byli sceptycznie nastawieni – zaczynamy się uśmiechać.
Psia terapia
Dajmy na chwilę spokój kotom i przetestujmy, jak nasz mózg reaguje na pieski. Psy są uważane za najwierniejszych ludzkich przyjaciół, historie z nimi w roli głównej od lat wzruszają i chwytają za serce. Czy to najlepsze zwierzęta na świecie?
Czy na pewno je udomowiliśmy?
Podobno człowiek udomowił psa aż 33 tysiące lat temu. Pomimo tego, nasi wierni przyjaciele nadal wyją do księżyca i uwielbiają życie stadne. Może psa tak naprawdę nie da się nigdy do końca udomowić? Pozostanie zawsze w środku wolny, tak jak wilki?
Jak rozróżniamy psy?
Psie mamy rozróżniają psy po zapachu. Co jednak, jeśli np. dla policji pracuje dwadzieścia owczarków niemieckich? Nie zawsze mamy możliwość rozróżnienia ich – z pomocą nadchodzi technologia. Jeśli człowieka można poznać po odcisku palca, to psa można poznać… po odcisku łapy? A właśnie, że nie! Psy rozróżnimy po odcisku ich mokrych i zimnych nosków!
Pies najlepszy przyjaciel człowieka
Zastanawialiście się kiedyś, jak psy to robią, że nawet jeśli jesteśmy bardzo smutni, potrafią nas pocieszyć? Albo kiedy jesteśmy źli, zostawiają nas w spokoju, ale nadal kręcą się w pobliżu i są na baczności? Naukowcy badają ten psi fenomen, okazuje się, że psy potrafią odczytywać ludzkie emocje z twarzy i języka ciała. Są w tej sztuce wręcz bezbłędne, dlatego często nawet nic nie musimy im mówić.
Wróćmy do psich nosów
Po pierwsze, niewątpliwą zaletą psów jest ich mistrzowski węch. Tego zdecydowanie możemy im pozazdrościć. Psy natomiast nie widzą świata w takich kolorach jak my, więc nic w naturze się nie gubi. Wspomnieliśmy o ich zimnych i mokrych noskach – to właśnie dzięki nim są w stanie ocenić, skąd dochodzi interesujący ich zapach. Poza tym, psie nosy pełnią również funkcję ochładzania, dlatego im pies się bardziej przegrzewa, tym wilgotniejszy ma nos. Tym razem niemieccy naukowcy przeprowadzili badania na temat psiego węchu – wynika z nich, że psy potrafią rozpoznać pojedyncze zapachy organiczne w ciele człowieka, a co za tym idzie, mają zdolność wywąchania komórek rakowych! Zaczynamy się bać…
Psy też się uzależniają
Podobnie jak ludzie, psy również mogą odczuć skutki ludzkich nałogów. Szkodzi im dym papierosowy, od którego mogą się nawet pochorować albo dostać alergii. Również pijąc piwo lub inne alkohole odczuwają silne zawroty głowy, generalnie, ich układ nerwowy wariuje.

Zobacz również