img

Ciekawe informacje o psach

Wszyscy kochamy swoje psy – ale ile tak naprawdę o nich wiemy? Przyznajcie się, kto z Was kiedykolwiek czytał jakiś naukowy artykuł o czworonogach? Nawet jeśli nie sięgamy po fachową literaturę – czasem warto dowiedzieć się z różnych źródeł o zwierzętach, które kochamy całym sercem. 
Najciekawsze fakty o psach
- czy zastanawialiście się kiedyś, ile kości znajduje się w ciele psa? O 112 niż w ciele człowieka! Psy mają około 319 kości, dzięki którym potrafią tak szybko biegać oraz bez urazów wykonywać najbardziej kaskaderskie sztuczki!
- czy psom szkodzi słońce? Ile to razy widziałeś psa, który biega w najwyższych temperaturach, a potem nerwowo szuka schronienia przed słonecznymi promieniami? Niestety, psy podobnie jak ludzie (i wszystkie ssaki) mają skórę wrażliwą na poparzenia słoneczne. Szczególnie narażone są psy o jasnej sierści, krótkowłose lub w ogóle pozbawione owłosienia. Jaki jest na to sposób? W upalne dni ograniczmy psu dostęp do podwórka, a jeśli nie możemy, posmarujmy miejsca szczególnie narażone na poparzenia kremem z filtrem UV dla dzieci. 
- normalna temperatura ciała psa to około 38 stopni w skali Celsjusza. To również przez to psy dłużej nie odczuwają upalnej temperatury i łatwo mogą się przegrzać. 
- podobnie jest z pulsem: psy mają prawie dwa razy szybszy puls niż ludzie. Oczywiście, wszystko zależy od wielkości psa, jednak standardowo psie serce bije w rytmie 80-120 uderzeń na minutę! W porównaniu liczbowym, puls człowieka wynosi przeciętnie od 60-80 uderzeń na minutę.
- to, że psy słyszą o wiele lepiej niż ludzie, wiemy nie od dzisiaj. Ale czy zastanawialiście się nad tym, ile rodzajów dźwięków mogą wydać z siebie psy? Około 10 dźwięków, ale w porównaniu do kotów to słaby wynik, koty mogą wydać aż do stu różnych dźwięków.
- najdłużej żyjący pies na świecie przeżył aż 29 lat i pięć miesięcy. Przez ponad 20 lat pracował jako pasterz. Fakt, że pies pasterski o imieniu Bluey przeżył prawie 30 lat został udokumentowany. 
- najsłabszym psim zmysłem jest wzrok. Psy nie widzą świata w takich kolorach jak my, ale nie przykładają do tego uwagi. Kolory, które widzą, nie są tak jaskrawe jak te, które my możemy dostrzec. Psy to również daltoniści.
- co w takim razie ze smakami? Ludzie mają aż sześciokrotnie więcej kubków smakowych niż psy, u których receptory smaku umieszczone są jedynie na czubku języka. Przez to psy rozróżniają tylko cztery smaki i to nie bardzo intensywnie: słodki, słony, gorzki i kwaśny. Za to doceniają jedzenie za jego zapach!
A na koniec najlepsza ciekawostka
Wiecie, że to właśnie Polacy mają najwięcej psów wychowywanych w warunkach domowych? Dorównują nam Czesi, którzy mają około 4,5 miliona psów na 10 milionów obywateli. Jak to mówią, psów nigdy za mało!

Zobacz również