img

Legenda o tajemniczym moście

Jest na świecie miejsce, które cieszy się niechlubną sławą – niedaleko małej miejscowości Dumbarton (zachodnia Szkocja), znajduje się most, z którego skaczą psy. By popełnić samobójstwo. Nieoficjalne źródła podają, że z mostu od lat pięćdziesiątych miałoby skoczyć około sześćset psów! Te statystyki mrożą krew w żyłach każdego właściciela, dlatego podczas spacerów, omija się ten most szerokim łukiem.
Nawiedzony most?
Legenda o mrocznym i tajemniczym moście w Szkocji głosi, że na moście miało dojść do okropnej tragedii. Podobno kiedyś chory psychicznie ojciec zrzucił swoje dziecko w przepaść, ponieważ wierzył, że jest ono opętane przez diabła. Ku zaskoczeniu wszystkich, dziecko przeżyło upadek, ale to zdarzenie pozostawiło w jego psychice zadrę i kilkanaście lat później samo chciało popełnić samobójstwo. Przeżyło również za drugim razem – most nie został splamiony ludzką krwią… ale niedługo później, zaczęły z niego skakać zwierzęta. Jeśli dane zwierzę przeżyło skok, po jakimś czasie ponawiało próbę – do skutku. Psy skakały zazwyczaj latem i zawsze z tej samej strony mostu.
Overtoun
Miejsce, w którym tak wiele istnień pragnie rozstać się z życiem, w mitologii celtyckiej uznawane jest za miejsce szczególne, tak zwane miejsce przejścia. Granica pomiędzy światem realnym i światem widm. Rejony zachodniej Szkocji uznawane są za szczególnie mgliste, a spacerujący ścieżkami ludzie najczęściej są niespokojni i odczuwają dziwną atmosferę. To może tłumaczyć, dlaczego psy – które uznawane są za stworzenia wyczuwające inne wymiary i duchy – reagują w ten sposób na kontakt z innym światem. Być może się boją, a może też chcą zjawy dogonić. Skutek jest taki, że targają się na własne życie, świadomie lub nieświadomie. Coś musi być w ich odczuciach - ileż to znamy historii o psach, które przeczuły śmierć swojego właściciela? Lub które dokładnie wiedzą, kiedy ich właściciel wróci do domu, nawet jeśli znajduje się wiele kilometrów dalej – ale już na dobrej drodze?
Co na to naukowcy?
Naukowcy od lat badają psy pod różnymi kątami. Zajmują się ich słuchem, dzięki którym psy słyszą dźwięki dla człowieka niesłyszalne, eksperymentują z zapachami. Pozostają jednak cisi, jeśli chodzi o zdarzenia z tajemniczego mostu. Stwierdzili, że psy muszą czuć jakieś wabiące ich zapachy i włącza się w nich instynkt zdobywcy, dlatego skaczą w przepaść. Ale dlaczego akurat dzieje się to w tym, a nie innym miejscu? Zatrważającą odpowiedź dają nam lokalni mieszkańcy tłumacząc, że psy rzucają się w przepaść, bo czują zagrożenie ze strony świata duchów – i chcą swoich właścicieli przed tym zagrożeniem uchronić.

Zobacz również