img

Czy psy mają sny?

Okazuje się, że nie tylko ludzie posiadają umiejętność śnienia. Co więcej, czasami zdarza się, że zwierzęta przeżywają senne marzenia znacznie intensywniej niż my – możemy tylko żałować, że nigdy nie będziemy mieć dostępu do ich głowy, a treści ich snów możemy się jedynie domyślać. 
Obserwujmy nasze psiaki
Jeśli masz psa, na pewno nie raz zaobserwowałeś to, w jaki sposób zachowuje się Twój pupil kiedy śpi. Pomimo tego, że nigdy nie zobaczymy psich snów, na podstawie obserwacji możemy podejrzewać, jaki typ snu jest właśnie przeżywany. Drzemiący pies może szczekać, warczeć, jęczeć, piszczeć, a czasem nawet merdać ogonem lub wierzgać łapami. Prowadzi to do wniosku, że czworonogi, podobnie jak ludzie odreagowują przeżycia z dnia codziennego na jawie. Dlatego, by umilić sny naszych zwierzaków, możemy przygotować im legowisko w cichym i przytulnym miejscu, tak, by zawsze kojarzyło im się z bezpieczeństwem i spokojem.
Śnij piesku, śpij…
Jeśli pies nie ma dobrych warunków do spania, może przeżywać koszmary lub mieć bardzo nieprzyjemne sny. Pomimo tego, że sny bardzo dużo drzemią, o tym, że zapadły w głęboki sen poznamy po regularnym oddechu. Nieduże psy zasypiają po około dwudziestu minutach drzemki (oczywiście w odpowiednich warunkach). Pod powiekami psa dostrzeżemy poruszające się gałki oczu – tak, jakby pies oglądał świat na jawie. Jeśli obudzimy w tym momencie człowieka, będzie nam w stanie dokładnie opowiedzieć, co mu się śniło. 
O czym śnią psy?
Z psami łączy nas podobna budowa mózgu, przynajmniej jeśli chodzi o wykonywane funkcje. Naukowcy dowiedli, że podczas snu fale mózgowe u psów i ludzi są na takim samym poziomie. Co z tego wynika? Nie tylko dla nas sny są ważnym elementem życia. Sen zwierząt możemy podzielić na dwie fazy – zwykłą i paradoksalną. Pierwsza faza ma na celu regenerowanie organizmu, natomiast druga (paradoksalna) odreagowuje i kreuje wydarzenia. Tym samym, jeśli nasz pies jest w ciągu dnia szczęśliwy i zrelaksowany, może śnić o pozytywnych wydarzeniach, a nawet o swoim właścicielu. Ale jeśli nasz pupil jest zestresowany i coś go martwi, będzie miał koszmary i w jakiś sposób odreaguje smutki dnia codziennego. Często psy śnią o gonitwach czy bieganiu, dlatego zdarza się, że niekontrolowanie ruszają łapami. 
Jak długo śpią psy?
Szczeniaczki potrafią przespać nawet większą część doby i budzić się tylko po to, by zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne i chwilę się pobawić. Im piesek jest starszy, tym mniej potrzebuje snu, a od około 7 roku życia może spać tylko 6 godzin dziennie i prawidłowo funkcjonować. Podobnie jak ludzie, im psy są starsze, tym więcej mają problemów ze spaniem, czasem mogą nawet cierpieć na bezsenność, dlatego tym bardziej powinniśmy dbać o komfort ich snu.

Zobacz również