img

Po co pies merda ogonem i inne pytania

Istnieje wiele faktów i mitów na temat naszych ukochanych czworonogów. Dzisiaj postanowiliśmy zmierzyć się z najbardziej nurtującymi pytaniami – zobaczcie, czy udzielone przez nas odpowiedzi Was satysfakcjonują! 
Czy psy kłamią?
Na pewno każdy z nas zna słynne porzekadło, że ktoś „łże jak pies”. Skąd się wzięło? Przecież psy nie mówią, więc nie mogą nas okłamać… ale za to potrafią kłamać po swojemu! Nie pozostają nam dłużne – ile razy udało Ci się oszukać swojego psa rzucając piłeczkę w inną stronę? Albo chowając jego ulubioną zabawkę w miejsce, które jest dla niego niedostępne? Psy też często robią nam psikusy. Uciekają ze złapanym z aportu kijkiem gdzie pieprz rośnie czy zrobić niewinną minę, kiedy wściekasz się, że cała rolka papieru toaletowego została porozwalana po całym domu. I uwierzcie nam, mają z tych psot nie mniej uciechy niż ludzie. Co więcej, psy oszukują również siebie nawzajem i z satysfakcją patrzą, jak drugi pies nabiera się na ich psikusy.
O co chodzi z tym machaniem ogonem?
Niby wszyscy mówią, że to z radości, ale biorąc pod uwagę powyższy podpunkt ciężko w to uwierzyć… po co psy machają ogonem? Może po prostu im gorąco? Pewnie też, ale naukowcy wysnuli teorię, że psy machają ogonem po to, by roznieść w powietrzu swój zapach (co dla nas i tak jest nieistotne, bo o ile pies nie pachnie wyraziście, nic z tym nie zrobimy). Machanie ogonem niekoniecznie może oznaczać radość, a stanowi kilkadziesiąt komunikatów, nie zawsze skierowanych w stronę ludzi. Aby rozszyfrować psie zachowanie, należałoby przyjrzeć się całej psiej sylwetce, nie tylko ogonowi – bo pies może komunikować Ci radość, zdenerwowanie, uległość albo nawet strach.
Rasa psów ma wpływ na ich charakter
Istnieje wiele teorii na temat zależności pomiędzy psią rasą, a ich charakterem. Owszem, wśród jednej rasy może zdarzyć się, że znajdziemy więcej psów uległych czy niezależnych, ale głownie wszystko zależy od właściciela. Osobowość psa również. Ludzie od lat eksperymentowali z psią genetyką, by „wyprodukować” psy o określonych cechach. Stąd stereotypy, że na przykład dalmatyńczyki chociaż piękne, są wyjątkowo odporne na wszelkiego rodzaju tresurę, yorki głupie, a owczarki niemieckie to mistrzowie od zadań specjalnych. I tak – ogólnie można powiedzieć, że rasa psa warunkuje pewne cechy charakteru w psie, które są bardziej widoczne niż w przypadku innych ras. Ale jak powiedzieliśmy wyżej, wszystko tak naprawdę zależy od wychowania psa i właściciela. W innym wypadku nigdy nie spotkalibyśmy potulnego rotwailera czy bardzo zdolnego yorka, robiącego najbardziej zaskakujące sztuczki. 

Zobacz również