img

Psy na znaczkach pocztowych

W pierwszej połowie XIX wieku brytyjska poczta krajowa wypuściła do ogólnego obiegu pierwszy znaczek, na którym znajdował się… pies. Chociaż w erze Internetu, gdzie na każdym kroku spotykamy śmieszne zdjęcia naszych zwierzaków taka informacja nie jest dziwna, to jeszcze sześćdziesiąt lat temu to zdarzenie wzbudziło nie lada sensację.
Jak psy zdobywały popularność
Wizerunek psa na znaczku okazał się strzałem w dziesiątkę i szybko zdecydowano się na dodruk i kolejne znaczki z psiej serii. Pies zaczął pojawiać się zarówno jako główny bohater znaczków, jak i towarzysz przy okazji rodzajowych scenek. Z punktu widzenia historii to bardzo ciekawy fakt, ponieważ przeglądając znaczki możemy prześledzić, jakie rasy psów były najbardziej popularne w danym kraju w tamtym okresie. 
Merric
Tym sposobem na znaczkach drukowano przeróżne rasy psów, a czasami zdarzało się, że powstawała seria z konkretnym osobnikiem. Swojej filatelistycznej serii dorobił się pies o imieniu Merric. Merric był bardzo dzielnym psem, który pracował bardzo długi czas w ratowniczych służbach górskich i znajdował zabłąkanych turystów. W ramach wdzięczności, jeden fotoreporter sfotografował Merrica by udokumentować jego bohaterską pracę. W ten sposób zdjęcie psa trafiło na czołówki gazet, a później zostało utrwalone na znaczkach pocztowych.
Łajka
Również Łajka doczekała się swojej serii znaczków. Ta radziecka suczka jako pierwszy czworonóg została wystrzelona w orbitę okołoziemską. Możemy o tym poczytać w podręcznikach do historii, albo pooglądać wizerunek Łajki w serii znaczków jej poświęconych (ukazały się w Związku Radzieckim i pozostałych krajach satelickich).
Inne psy na znaczkach pocztowych
Poza Merrickiem i Łajką, które to przetarły szlaki w filatelistyce, również inne psy są pozyskiwane na znaczki. Może nie w tak spektakularny sposób, jak poprzednicy, ale często wystawy psów rasowych, spotkania miłośników czworonogów albo wszelakie rocznice powstania krajowych Związków Kynologicznych i organizacji broniących praw zwierząt są świetną okazją do czerpania inspiracji na kolejne serie znaczków. Taka seria jest swoistą pamiątką, która przedstawia jakąś historię. Na przykład w 2004 (oraz wcześniej, w 1994) poczty na świecie wydrukowały serie znaczków nawiązujące do chińskiego roku kalendarzowego, którego patronem był pies. 
A co z polskim gruntem?
Poczta Polska wydała serię pięciu znaczków, na której znalazły się wizerunki naszych polskich ras – Polskiego Owczarka Nizinnego, Ogara Polskiego, Charta Polskiego, Polskiego Owczarka Podhalańskiego i Gończego Polskiego. Stało się tak za sprawą poznańskiej wystawy psów. Serie znaczków ukazały się w półmilionowym nakładzie egzemplarzy w cenie 1.3 PLN ze jeden znaczek.

Zobacz również